سبد خرید
بهترین راهکار شستن لباس بافتنی

بهترین راهکار شستن لباس بافتنی

هنگامی که لباس بافتنی هدیه می گیریم یا خریداری می کنیم همیشه یکی از اساسی ترین سوالاتی که برایمان به وجود می آید این است که حالا بهترین راهکار شستن لباس بافتنی چیست؟ برای از بین نرفتن بافتش باید کثیف پوشیدن آن را به جان بخریم؟ جواب این است که خیر؛ شما با آموزش های این مقاله در میابید که شستن لباس بافتنی کار سختی نبوده و به راحتی می توانید آن را بشویید.

نحوه صحیح شستن لباس بافتنی

برای شستن لباس بافتنی بهتر است که از ماشین لباس شویی استفاده نکنید زیرا این ماشین به دلیل نوع شست و شو سبب می شود تا لباس بافتنی شما گوله گوله شود و یا ساختار خود را از دست بدهد از این رو توصیه می کنیم تا شستن لباس را با دست انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

گاهی می شود که روی مارک لباس بافتنی نوشته است شستن لباس بافتنی با ماشین لباس شویی منعی ندارد اما باز هم شما ریسک نکنید و با دست بشویید تا از کوچکترین احتمال خراب شدن بافت جلوگیری کنید. در ادامه به سراغ آموزش گام به گام لباس بافتنی می رویم.

شستن لباس بافتنی
نحوه شستن لباس بافتنی

مرحله اول- قرار دادن در آب سرد

در ابتدای شستن لباس بافتنی، لباس را در آب سرد قرار دهید. آب داغ باعث شل شدن بافت لباس شده و به آن آسیب وارد می کند. در ادامه به سراغ اضافه کردن پودر لباس شویی می رویم. نحوه اضافه کردن پودر لباسشویی کاملا بسته به اندازه نوع بافتنی دارد. اگر که شما قصد شست و شوی لباسی بزرگ را دارید 1 قاشق چای خوری ماده شوینده به آب اضافه کنید و اگر قصدتان صرفا شستن شال گردن، دستکش و از این قبیل بافتنی هاست بهتر است نهایتا نصف قاشق چای خوری ماده شوینده اضافه کنید.

بعد از این مرحله به عنوان فوت کوزه گری بهترین راهکار شستن لباس بافتنی لازم است که به بافتنی بین 10 تا 15 دقیقه استراحت بدهید تا مواد به خوبی اثر خود را بگذارند و آماده شست و شو شوند. دقت کنید که استفاده بیش از حد مواد شوینده سبب از بین رفتن بافت لباس شده و در روند شست و شو تاثیر معکوس می گذارد.

قرار دادن لباس در آب سرد
گذاشتن لباس در آب سرد

مرحله دوم- شروع شست و شو

بعد از اینکه مطمئن شدید که آب و مواد شوینده به خوبی به خورد بافت لباس رفته است، نوبت به شروع شستن لباس بافتنی می رسد. در این مرحله لباس را به آرامی بشویید. دقت کنید که اگر ناخن دست هایتان بلند است از دستکش استفاده کنید زیرا ممکن طی فرایند شستن لباس نخ کش شود. حائز اهمیت است که به هیچ عنوان لباس بافتنی خود را در حین شستن چنگ نزنید و از اضافه کردن ماده شونده در این مرحله بپرهیزید.

پس شستن نوبت آن است که لباس را از آب بیرون بیاورید و آن را خشک کنید. بسیار مهم است که برای خارج شدن آب کثیف با ملایمت لباس را فشار دهید و از چلاندن لباس پرهیز کنید چرا که چلاندن سبب می شود بافت لباس بافتنی شما استحکام خود را از دست بدهد.

مرحله دوم شستن لباس بافتنی
شستن لباس بافتنی

مرحله سوم- دوباره شستن لباس بافتنی

بعد از اینکه لباس را به خوبی خشک کردید در این مرحله از شستن لباس بافتنی باید بافت را دوباره داخل آب سرد کنید تا محض احتیاط اگر مواد شوینده داخل بافت لباس مانده است به طور کامل خارج شود. این مرحله را می توانید چند بار تکرار کنید تا لباس بافتنی به طور کامل پاک شود. در این مرحله هم حواستان باشد که لباس را چنگ نزنید و در صورتی که ناخنتان بلند است دستکش بپوشید تا لباس نخ نشود.

مرحله چهارم- خشک کردن لباس

برخلاف خشک کردن دیگر لباس ها پس از شستن لباس بافتنی نباید آن را روی بند آویزان کنید چرا که سبب می شود لباس بافتنی شما دیر تر خشک شود. بهترین شیوه این است که یک حوله را روی زمین پهن کنید و متقابلا بافتنی خود را نی روی آن بگذارید سپس پایین حوله را روی لباس بافتنی قرار داده و آن را به دور لباس بپیچید و رول کنید.

در این قسمت لازم است یکبار دیگر لباس را با ملایمت فشار دهید تا آب درون آن خارج شود. می توانید این مرحله را چند بار تکرار کنید تا آب درون آن به صورت کامل خارج شود. سپس می توانید بافتنی خود را روی بند و یا در هوای آزاد قرار دهید تا به خوبی خشک شود.

در این مرحله بهتر است چند نکته را رعایت نمایید تا بهترین راهکار شستن لباس بافتنی را به نحو احسنت انجام داده باشید. هرگز لباس بافتنی را در حالی که هنوز مرطوب و یا خیس است تا نکنید؛ چرا که این کار سبب می شود بافت لباس خراب شود و به قول قدیمی تر ها کپک بزند. سعی کنید کامل لباس را خشک کنید و بعد آن را تا بزنید یا از آن استفاده نمایید.

خشک کردن لباس بافتنی
لباس بافتنی بعد از خشک شدن
سخن پایانی

یکی انواع لباسی که از قدیم الایام مرسوم بوده و اکثریت ما از این دست لباس ها خوشمان می آمده، لباس های پشمی هستند. اما از مشکلات این لباس شستن آن است که اگر مواظب نباشیم بافت آن به راحتی خراب می شود. این نوع لباس ها را به هیچ وجه با ماشین لباسشویی نشویید. برای شست و شوی لباس بافتنی بسته به نوع لباس باید از مقدار پودر مورد نیاز استفاده کرده و برای خشک کردن آن ها بهتر است از حوله استفاده نمایید. دقت کنید که در طول شست و شو به لباس چنگ نزنید و برای ناخن های بلند دستکش بپوشید تا لباس نخ کش نشود.

سوالات متداول راهکار شستن لباس بافتنی

  1. برای شستن لباس بافتنی چه دمایی برای آب مناسب است؟
    برای شستن لباس بهتر است از آب زیر 35 درجه استفاده شود تا بافت لباس آسیب نبیند.
  2. آیا می توان لباس های بافتنی را به خشکشویی سپرد؟
    در صورتی که خشکشویی معتبر و کاربلد باشد بله می شود.
  3. آیا برای خشک شدن لباس خوب است که آن در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهیم؟
    بهتر است لباس را بعد از مرحله خشک کردن با حوله در معرض هوای آزاد بگذارید تا خود به خود خشک شود و در معرض نور مستقیم خورشید نگذارید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه پستی رایگان

در کلیه سفارشات بالای 400 هزار تومان

تضمین برگشت وجه

تضمین برگشت وجه در 15 روز

ارسال به همه جا

ارسال به تمام نقاط کشور

ضمانت بازگشت

7 روز ضمانت بازگشت کالا